Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Mart Ayı Kedilerin Azma Ayı

2 posters
YazarMesaj
Sting
Co-admin
Co-admin
Sting

<b>Mesaj Sayısi</b> Mesaj Sayısi : 4
<b>Points</b> Points : 11
<b>Rep</b> Rep : 0
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 09/01/10

Mart Ayı Kedilerin Azma Ayı Empty
MesajKonu: Mart Ayı Kedilerin Azma Ayı   Mart Ayı Kedilerin Azma Ayı Icon_minitimeC.tesi Ocak 16, 2010 10:38 pm

Mart geldi hoşgeldi.
Kedileri azgın geldi.
Kedilere bu ay güvenmeyin,
Azimden duvarları deldi...

Her sene Mart ayında genetik yapılanrından mıdır bilinmez ama bu kedilere bi haller oldu. En çok da bu ayda fareler yırtıyor paçayı. Çünkü, kediler kendi hemcinslerinden başka birşey görmezler Smile Azmış mübarek hayvanlar azmış. Sabah işe gitmek için yatağımdan kalktım, elimi yüzümü yıkamak için banyoya doğru yol almaya başladım. Ama banyodan acayip sesler geliyordu. Sanırsınız ki içeride birileri sevişiyor. İçeri girdim; "mouuuuuurrrr!!", "rrrruuuğğğğeeeaaaa", "euuuu euuuu oooouuuuuuaaaa" diye pencerenin dibinden inilti sesleri geliyor. Tövbe töve Ya Rabiim dedim kendi kendime. Başka yer bulamadınız mı sevişmek oynaşmak için benim camımın dibiden başka? Pisssstt! dedim yok. Bana mısın demiyorlar. Kitlenmiş bir kere olaya kedi . Bırakır mı? Senede kaç defa gelir bu şans bir daha? Bir daha pisssst! yaptım ardından bir patırtı, küldür koptu. Sesimden korkup "aha! basıldık ulan!" telaşıyla dört kedi birden kömürlüğün çatısından aşağıya yuvarlanırken gördüm. Ulan ne azimkarmışsınız be. N'apıyonuz dört kedi birden. Grup mu yapıyorsunuz be. Bahçemi kerhaneye çevirdiniz ulan. Gidin başka yerde fantezinizi yapın. Sesimi duyan eşim de seslendi içeriden:

- Ne oluyor Gökhan? Ne bağırıyorsun sabahın 7 sinde? Avaz avaz...

- Yok birşey yok sen uyu. Kedileri fuhuş baskınında yakaladım da onları kovalıyorum. Hem ben zaten işe gidiyorum.

- Tamam tamam. Hadi hayırlı işler.

O kedileri bir daha yakalarsam bahçemde sevişirken, resimlerini internete yayıcam ulan:))) Bak o zaman hayvan içine çıkabiliyorlar mı?Smile))) İnşallah prezervatif kullanıyorlardır, yoksa ortalık kedi pazarına dönecek Mart Mart...

O kadar kedilerin sex hayatından bahsetmişken, tarihinden bahsetmeden geçmek olmaz şimdi.

Kökeni Mısır uygarlığına ve Kuzey Afrika coğrafyasına dayanmaktadır. Yaygın rivayete göre evcilleşme süreci tarım toplumunun gelişimi ile birlikte hızlanmıştır. Bugün genetik anlamda geçmişi eski çağlara dayanan evcil kedi cinsi 2 taneyle sınırlıdır. Bunlar Mısır Mau'su ve Habeş cinsi kedilerdir.

Kedi (Felis sylvestris catus), kedigiller (Felidae) familyasından avcı, memeli, evcil, etçil bir hayvandır. İnsanlar, kedilerin arkadaşlığına ve onların haşarat, yılan ve akrep avlayabilme kabiliyetine önem vermektedir. Kediler en az 9.500 yıldır insanlarla birlikte yaşamaktadır.

2, 5 ile 12 kilo arasında ağırlığa ve dişilerde 50 cm. Erkeklerde 70 cm ye varan ebatlardadır. Çok çeşitli renklere sahip olabilmekle beraber genetik olarak çok farklı ve orijinal renklere de sahip olanları mevcuttur. Kedigiller familyasının genel karakterisitik özelliklerini taşımaktadırlar.Ortalama kedi ömrü 14 yıldır. Ancak kediler iyi bir beslenme ile 20 yıla kadar yaşayabilirler.

En huysuz kedi türü Sphynx cinsi imiş biliyor musunuz ? Bunlar o kadar aksi, asabi, huzur vermeyen kedilermiş ki, bunları babaları evlatlıktan reddedip mirası olan kedi mamalarından mahrum etmiş Smile) diye bir duyum aldım ben Smile)

Bu ırkın en belirgin özelliği tüysüz olmasıdır. Sphynx, dünyada bilinen tüysüz üç kedi ırkından biridir.

Sadece kulaklarında, yüz ve patilerinde çok kısa tüyleri mevcuttur. Baş, sırt, kuyruk ve arka kısımlarına dokunulduğunda süet hissi uyandırır. Bu ırkın bazı kedileri tüy genleriyle doğabilir. Sphynxler bıyıksız olmalarına rağmen, tüy genleri ile doğan kedilerinin ağız kenarlarında bıyığa benzer tüyler görülebilir.

Sphynxlere dikkatli bakıldığında, baş kısımlarında kendilerine has küçük ayrıntılar olduğu hemen farkedilir. Bu ırkta kulaklar üçgen şeklinde ve ağız öne doğru çıkıktır. Burun farkedilir kıvrıklıkta, çene yapısı düz, kemikli ve oldukça güçlüdür.

Kaslı bir yapıları vardır. Ancak, vücutları tüysüz olduğu için ince ve biçimsiz görünürler. Bacakları orta uzunlukta, kuyrukları ise farkedilir derecede uzundur.

Tüy Bakımı

Tüylerinin azlığı nedeniyle vücudu dış etkilere karşı oldukça hassastır. Sürekli ve sert fırçalama yapmak onların hassas ciltlerine kolayca zarar verebilir. Bu nedenle tüy bakımı yapılırken, fırça seçimine dikkat edilmeli, özel vücut kremleri ve losyonlar tercih edilmelidir.

Kökeni

Tüysüz mutasyonlar, hayvanlar dünyasına jenerasyonlar boyunca girmiştir. İlk giren tüysüz ırk, African Sand Dog, ikinci giren ise Chinese Crested Dog olmuştur. Sphynx ise 1966 yılında tüysüz mutasyonlara katılmıştır.

İnsanların alıştığı tüylü kedilerden farklı olan Sphynxler, bu alışılagelmişin dışındaki özellikleri nedeniyle her zaman insanoğlunun ilgi odağı olmuştur.

İlk kez Kanada'da tanınan bu ırk üreticilerin normal tüylü kedilerden doğan tüysüz yavruları mutasyon ile çoğaltmaları sonucu ortaya çıkmıştır. Sphynxler tamamen tüysüz doğmazlar.

Doğduklarında kısada olsa tüm vücutları tüylerle kaplıdır ve daha sonra büyüdükçe tamamen tüysüz kalırlar.
BraveHearT
Yöneticiler
Yöneticiler
BraveHearT

<b>Mesaj Sayısi</b> Mesaj Sayısi : 181
<b>Points</b> Points : 2694
<b>Rep</b> Rep : 0
<b>Doğum tarihi</b> Doğum tarihi : 23/08/73
<b>Kayıt tarihi</b> Kayıt tarihi : 05/01/10
<b>Yaş</b> Yaş : 50
<b>Nerden</b> Nerden : TéxaS
<b>İş/Hobiler</b> İş/Hobiler : Web,Grafik
Lakap : FreddyKrueger

Mart Ayı Kedilerin Azma Ayı Empty
MesajKonu: Geri: Mart Ayı Kedilerin Azma Ayı   Mart Ayı Kedilerin Azma Ayı Icon_minitimeC.tesi Ocak 16, 2010 10:49 pm

Paylaşımın İçin Teşekkür Ederiz
http://www.main-board.net

Mart Ayı Kedilerin Azma Ayı
1 sayfadaki 1 sayfası